Teknomerkez
TR EN ES
Konular

Otomatik Akü Şarj Kontrol Devresi

Yazar: Mehmet Yılmaz
Tarih: 11.03.2007
Türkçe

Aküler, herhangi bir güç kaynağı ile belli koşullar altında elektrik enerjisini depolayan ve bu enerji kullanıldığında depolu enerjisi tükenen ve yine doldurulabilen kimyasal yapılı elemanlardır. Akülerin doldurulması için toplam gücünün 10'da biri değerinde beslenmeleri gerekmektedir. Mesela 40 Amperlik bir aküyü 4 amper ile şarj etmek, bu akünün varsayılan şarj değeridir. Bir akünün şarjı için verilmesi gereken gerilim değeri ise 12 voltuk aküde 14 volttur. Şarj için bu değer normal olarak kabul edilmekte ve yukarıdaki şarj değeri, akünün şişmesi denilen olayı meydana getirmekte ve aküyü kısa sürede kullanılamaz duruma getirmektedir. Şayet şarj değeri 14 voltun altında olursa akü, yetersiz şarj olmayla dolmamakta ve verimsiz olmaktadır. Akü kullanımında bir diğer önemli nokta ise akünün kullanılabilir alt sınır volatj değeridir. Akülerde kullanılabilir alt değer genellikle 11 volt olarak seçilmektedir. Bir akü şarj devresi tasarlarken bu şartları sağlamak gerekmektedir.

Devrenin Çalışması ve Yapısı:

Devre 12 voltluk akülerin sarjı için hazırlanmıştır. Alt sınır 11 volta, üst sınır ise 14 volt olarak ayarlanmalıdır. Alt ve üst sınırlar müsade edilebilen kullanma aralığıdır. Siz kendi ihtiyacınıza veya düşüncenize göre ayarlama yapabilirsiniz. Devrede ayarların yapılması için iki adet comparator kullanılmıştır. Bu komparatorlar ile istenilen değerlere ulaşılınca RS fip-flop girişleri yükseltilmekte ve çıkıştaki röle çekmektedir. Devrede komparator olarak LM 393 entegresi, RS flip-flop olarakta CD 4013 entegresi kullanılmıştır. VR1 ve VR2 trimpotlarını çok turlu kullanmak ayar hassaiyetini yükseltmektedir. Devre, 4013'ün R ve S uçlarına belli voltajlarda butona basılıyormuş gibi bir mantıkla çalışmaktadır. Devrede kullanılacak röle, kontakları üzerinden geçecek olan akım değerini karşılayacak güçte olmalıdır.

Devre ilk çalıştığında akünün boş olabileceği veya herhangi bir işlem yapamayacağı ve dolması gerekebileceği düşüncesi ile şarj yapacak şekilde tasarlanmıştır. Şarj işlemine gerek yoksa veya şarj işlemi tamamlanmışsa role çekmektedir. Devrede kullanılan LED şarj işlemi sırasında yanmaktadır.

Devrede kullanılan trimpotlar çok turlu olarak tercih edilmelidir. Normal trimpotlar kullanıldığında ayarlamada zorluklar yaşanmıştır. Çok turlu trimpotlarda ise hassas ayarlama yapılabilmiştir.

Devrede kullanılan D5 6A10 diyotu akünün kutuplarının ters bağlanması durumunda devrenin zarar görmemesi amacıyla aküyü kısa devre yapmak düşüncesiyle konmuştur. Akünün akımını karşılayacak güçte olmalıdır. Bu diyot istenirse kullanılmayabilir. Devre ile bir ilgisi bulumamaktadır.

Devrenin ayarlanması: Devrenin ayarlanması için akü (AKU) ve güç kaynağı (GK) girişlerini birleştiriniz ve bir ayarlı adaptöre bağlayarak aşağıdaki işlemleri yapınız.

Şarja başlanacak ALT sınırın ayarlanması: Alt sınır RV2 trimpotu ile ayarlanmaktadır. Öncelikle adaptörü alt voltaj sınırına ayarlayınız. Mesela 11 volt. Bundan sonra LM393 entegresinin 5 nolu ucunu ölçünüz ve 6 nolu ucu aynı değere getiriniz. Böylece alt sınır ayarı yapılmış olur.

Şarjın bitirileceği ÜST sınırın ayarlanması: Üst sınır 4013 entegresinin yanında bulunan RV1 trimpotu ile ayarlanmaktadır. Adaptörü üst voltaj sınırına ayarlayınız. Mesela 14 volt. Bundan sonra LM393 entegresinin 2 nolu ucunu ölçünüz ve 3 nolu ucu aynı değere getiriniz. Böylece üst sınır ayarı yapılmış olur.

Devrenin Şeması:Devre şemasını büyük görmek için tıklayınız.

Devrenin PDF formatında şemasını görmek için tıklayınız.

Devrenin KiCad programı ile hazırlanmış şema ve baskı devre dosyalarını sıkıştırılmış zipli dosya olarak indirmek için tıklayınız.

Malzeme Listesi:
U1: CD 4013
U2: LM 317
U3: LM 393
D1-D3: 1N4007
D5: 6A10
D4: Led
Q1, Q2: BC547
C2, C4: 100nF
C1: 100uF 63V
C3: 10uF 50V
RV1-RV2: 10K çok turlu trimpot
R1: 1K2
R2: 220 Ohm
R3, R4: 5K6
R5-R8: 10K
R9, R10: 470 Ohm
ROLE1: 12V 10A

Devrenin baskı devresiDevrenin montaja hazır baskı devresiDevrenin montajı yapılmış baskı devresiNotlar:

1- Bu yazı 24.05.2008 tarihinde güncellenmiştir. Güncellemede devrede yapısal değişiklik yapılmamıştır. Şemada yapılan değişiklikler sadece baskı devreye uygunluk açısındandır. Devreye daha önceki notlarda bahsedilen 6A10 diyot eklenmiştir. Ayrıca elde bulunan malzeme kullanılarak baskı devre hazırlandığından BC618 yerine iki tane BC547 kullanılmıştır.

2- Devre, 12 volt aküler ile çalıştırılmış olup, 24 volt aküler için deneme yapılmamıştır.

3- Devrede kullanılan 4013 entegresinin 7 nolu ucu şaseye, 14 nolu ucu +8 Volta bağlanmalıdır.

4- Önceki devre şemasını görmek için tıklayınız. Önceki Kicad kaynak dosyalarını indirmek için tıklayınız.

Yorumlarınız

ünsal - 16.07.2007
normal bir şarjlı aküyü araca bağlamadan 220v-700w lık bir yükseltici bağlayıp aküyü devamlı buvreyle şarjda tutulabilirmi teşekkürler
kemal - 23.07.2007
devrede gk ile belirtilen girişin anlamını ve rölenin görevi akü şarjı tamamlandıktan sonra mı kontakları çekicek yani normalde kapalı kontaklarınımı kullanıcaz teşekkürler.
BİRCAN - 17.09.2007
hoçam selamlar şemanın akü ve dc girişini anlayamadım alt ve ust ayarlan ilgili yardım gk girişi nedir yardımçı olursanız sevinirim teşekürler.
yasin - 27.09.2007
saol kardes ii oldu bulduum ama biraz daha ayrıntı lütfen.hoca ödev verdi yapmam gerek ayrıntı olur sa ii olur saol sen genede.Bu konuda bana yardım etmek isteyen liseliyim-06@hotmail.com adresini ekleseinler lütfen....
Mehmet Yılmaz - 04.11.2007
Sayın ramçiki, çalışmıyor ise tesbitlerini yazsaydın daha faydalı olurdu. Devre tarafımdan çalıştırılarak siteye gönderildi. Ben çalıştırdım, sizde çalıştırabilirsiniz. Bu konuda çözüm üretici eleştirilerinizi de eklemenizi isteyeceğim.
yucel - 08.11.2007
hocam sana zahmet şunu tam acarak anlatırmısın
Mehmet - 08.11.2007
Sayın Yücel, Yazıyı yeterince açıkladığımı düşünüyorum. Sizin eksik bulduğunuz konuyu açarsanız sevinirim.
emrah say - 10.11.2007
hocam akü bağlantısı ve GK ve AK nedir yardımcı olursan sevinirim.Yani devrenin giriş bölümünü anlayamadım
Mehmet Yılmaz - 11.11.2007
Sayın Emrah Say,
GK: Güç Kaynağı.
AKU'yü AK olarak farketmiş olabilirsiniz.
Devre kısaca güç kaynağından egelen ucu role uzerinden aküye gönderiyor veya göndermiyor yani kesiyor.
Güç kaynağının eksisi (-) ile akünün eksisi (-) ortak bağlanıyor.
AKU: Akünün artı (+) ucu bağlanacak.
GK: Güç kaynağının artı (+) ucu bağlanacak.
SASE: hem akünün, hem de güç kaynağının şase (-) uçları bağlanacak.
Kolay gelsin.
ferit - 23.11.2007
ben otomatik akü şarj devresin devre şemasını vede devrede oluşabilecek arızaları ve devrenin çalışma şekli devrenin zararları öğrene bilirirmiyim ban açilen bügün veya yarın elime gelmesi çok önemli çünkü devreyi siteden buldum fakat çalışma şeklini ve meydana gelebilecek arızaları bilmiyorum bana yardımcı olrsanız çok sevinirim şimdiden tşk
Mehmet - 25.11.2007
Arkadaşlar ben devreyi yapmaya başlayacağım. Şimdi Baskı şemasını çıkarmakla uğraşıyorum. Bitince baskı şeması ve bitmiş halinin resimlerini eklerim. Herkese kolay gelsin.
ercan - 27.11.2007
bununla 48V luk bir sistemi nasıl sarj edebilirim? Yani aynı devrenin 48V icin olanını yapmak icin neleri degismeliyim. Tesekkurler...
ibrahim - 03.12.2007
ben otomatik akü şarj devresin devre şemasını vede devrede oluşabilecek arızaları ve devrenin çalışma şekli devrenin zararları öğrene bilirirmiyim ban açilen bügün veya yarın elime gelmesi çok önemli çünkü devreyi siteden buldum fakat çalışma şeklini ve meydana gelebilecek arızaları bilmiyorum bana yardımcı olrsanız çok sevinirim şimdiden tşk ben ankara nallıhandan ibrahim fettah güngör eml de okuyorum bana acilen bakın acilen devrenin çalışıp çalışmadığını söyleyin bununla ben sınav noyu alacam
Mehmet Yılmaz - 05.12.2007
Sayın İbrahim, Ben devreyi tasarladım, yaptım ve çalıştırdım. Çalışması yönünden bir şüphen bulunmamaktadır. Ayrıca Olası kullanıcıdan kaynaklanabilecek aküyü ters bağlama ihtimaline karşı arıza engellemeye yönelik bilgiler verdim. Devreyi yeterince açıkladığımı düşünüyorum.
bülent özdemir - 14.12.2007
hocam üniv. öğrencisiyim devreyi yaptım ama denemedim ancak yapmaya çalışan arkadaşlara söylüyorum transistörlerin ayaklarını iyice kontrol ederek takın beyz ucu kenarda biz alışıla geldik yötemle çizdik ve tekrar çizmeye gerek duyduk çalışan arkadaşlara başarılar
Mehmet - 23.12.2007
Arkadaşlar ben pcb baskı şemasını çıkartıp devreyi yaptım. Site yöneticisine de mail olarak attım. Yakında sitede ki yerini alır. Herkese kolay gelsin.
serkan kemal öztürkler - 02.01.2008
akü dolduktan sonra devreye geri enerji göndermemesi için diyot kullanıyoruz herhalde ben araba teybini evde çalıştırmak için hazırlanmış7amperlik bir güçkaynağını akünün artısına bir diyotla bağlasam ve ölçü aleti ile arada ölçsem teknemin aküsünü şarj edebilirmiyim?
Süleyman - 04.01.2008
hocam enerji girişine 10 w lık bir güneş pili bağlasak nasıl olur kullanışlı bir şey çıkar mı ortaya yada bu sisteme bağlayacağımız akü max. kaç ah olmalı? ben bunu evimin bahcesinde kullanacamda power ledlerle kamelyanın etrafını ışıtacam. bi yardımcı olsanız. şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.
s.g.k. - 06.02.2008
arkadaşlar önce bu devreyi veren arkadaşımıza teşekkür ederim.ben bu devreyi yaptım ve çalıştırdım.yapılması çok kolay ve basit.ayrıca bazı malzemeleri degiştirerek devreyi 24 volt aküleri sarz edecek şekilde uyarladım.bana lazım olanda 24 voltluk olmasıydı.ve 24 voltluk 200 amperlik aküyü şarz edip kullanıyoruz.dikkat edilecek tek nokta burda entegrelerin besleme voltajları verilmemiş onları entegre katologundan bakarak girebilirsiniz.ayrıca roleyi iptal edip yüksek amperler için tristörlede sürebilirsiniz.
mustafayazıcı - 09.02.2008
güzel bir devre fakat bazı eksikler var ve ben bunları tamamlayacak kadar gelişmiş durumda deilim; (benim gördüğüm eksikler devrenin giriş trafo değerleri yok, voltajı yok,doğrultma varmı ,lm 393 ün besleme voltajı ve şase bağlantısı yok)devre çok işime yarayacak fakat kendim tamamlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim
mete - 12.02.2008
slm mehmet bey.
ben güç kaynağı yerine güneş panelinden gelen 12v bağlasam aküyü şarj edermi acil cvp atarsanız sevinirim.
Mehmet Yılmaz - 12.02.2008
Sayın Metehan,
Güneş paneli ve bu devre ile aküyü şarj edebilirsiniz. Bu devre akünün durumunu kontrol ederek devreyi açıyor veya kapatıyor. Yani şarj işlemini otomatikleştiriyor. Güneş panelinin voltajı enaz 14 volt olmalı ve akımı da akü için yeterli olmalı. Akü ile panel arasındaki dengeye dikkat ediniz.
irfan - 23.02.2008
devre prensipte guzel devre üzerinde entegre ayak baglantı şekilleri daha acık olamazmı
Ali Cantürk Demir - 11.03.2008
Hocam ilk önce çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim.
Devrede 317 nin çıkışındaki +8v ne anlama geliyor? +8v bir gerilim mi uygulamalıyız?
2. olarak LM 393 beslemesi +/- 18v bu gerilimi harici bir kaynaktan mı sağlamalıyız?
Mehmet Yılmaz - 24.05.2008
Bu yazımı 25.05.2008 tarihinde güncelledim.

Baskı devre ekledim.
süleyman özkan - 11.06.2008
ben hala anlamadım devrenin nesi çalışmıyor gayet güzel devre voltaj takipçisi yapılarak hazırlanmış iyi bir devre bana göre arkadaşlar bence birazdaha uğraşın derim çalışmaması için bir neden bulamadım ayrıca röleye falanda kafanızı takmayın dahada bulamazsanız oto far rölesi kullanın 12 volt 30 amper (kontakları yaylı ve olası takılı kalma olayı diğerine göre az) giriş değeriniz sabit ise deneme yapacak arkadaşlara 7808 kullanmaları öneririm uygun soğutucu ile birde ekleme yapmak istedim girişe ve çıkışa uygun değerde sigarta ilave ederseniz olası kısa devre durumunda en az hasarla devreyi veya devreleri korursunuz saygılarımla süleyman özkan elektronik teknisyeni antalya
serkan - 17.06.2008
elektronikle ilgiliyim ama doğru dürüst devre yapmışlığım yok. malzeme listesindekileri alsam plaket vs de hazırlasam anlattığınız bilgiler devreyi sağlam bir şekilde ortaya çıkarmama yeter mi? son olarakta malzemelerin ortalama maliyeti nedir?
mehmet - 23.06.2008
Devrenin 24 volt için uyarlanabildiği yazılmış. Bunun için hangi değişiklikler gerektiğini yazar mısınız. Ya da birisi yaptığı devrenin şemasını paylaşabilir mi bizlerle? Ben bu dvreyi güneş paneli ile araç aküsü şarj etmek için yapmayı planlıyorum. Yardımlarınız için şimiden çok teşekkürler.
serkan acar - 26.06.2008
emeğinize sağlık benim bir sorum olcaktı bu devrede batarya tam dolduğunda, bu devre bataryanın enersijisi kesiyormu?
serkan acar - 26.06.2008
emeğinize sağlık akü şarı tam dolduğunda akü zarar görmesin diye akünün enerjisini kesiyormku? bu devreyi yapmak istiyorum lütfen bu konu hakkında bilgi verirmisiniz?
süleyman özkan - 30.06.2008
SAYIN serkan acar akü şarı tam dolduğunda akü zarar görmesin diye akünün enerjisini kesiyormu sorunuz dikkatimi çekti şimdi devreden anladığım kadarıyla anlatayım devredeki opamp voltaj takipçisi olarak çalışıyor yani bu demek devredeki iki adet trimpot bu iş için kullanılıyor 1 tanesi alt limit için yani örnek akü geriliminiz 10 volt seviyesine düştüğünde röle enerjilenerek akünüzü şarja başlar diyelimki diğer
trimpot voltajımızda yani üst limit olarak 13 veya 14
volt olarak ayarladınız diyelim akü geriliminiz ayarladığınız seviyeye ulaştığında röle kontakları bırakır şarj olayı kesilmiş olur taki alt limit te ayarladığınız voltaj seviyesine kadar sonuçta kesiyor ama siz bu kadar az seviyeye inmeyin bence konu ile ilgili diekt olarak sayın Mehmet Yılmaz ile irtibat kurunuz çünki en çok uğraş veren şu ana kadar bildiğim o ama başka sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışalım
ömer yıldırım - 20.07.2008
sayın M.Yılmaz ben devreyi yaptım ve çalıştı şimdi bir sorum olcak bunu 48 volt için kullanmak isterim ne gibi bir değişiklik yapmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekküler iyi çalışmalar..
SELÇUK SİNER - 21.07.2008
şakir - 19.08.2008
siteniz çok güzel ellerinize sağlık,ben küçük1,4-12 v arası pil şarz cihaz devresi bakmıştım ama benmi göremedim diye düşündüm.selam ve sevgilerimle şakir türk
şükrü baba - 30.09.2008
değerli arkadaşlar...okurken dikkatimi çeken bir şey oldu.BU DEVRE ŞARJ DEVRESİ DEĞİL.şarj kontrol devresi.yani esas ana güç kaynağının akım sınırlı olması gerekir.akım sınırı olmazsa büyük ihtimalle besleme kaynağı yanar..!!kaynak güçlüyse akünüz küçükse ,akü bozulur veya patlar.
ŞARJ DEDİĞİMİZ ZAMAN AKLA İLK GELEN AKIM SINIRLAMASIDIR...hepinize iyi çalışmalar..
SÜLEYMAN ÖZKAN - 13.10.2008
BU DEVRE ŞARJ DEVRESİ DEĞİL.şarj kontrol devresi.bu da demek oluyor ki kaynaktan ne verirseniz direkt olarak akünüze o kadar gerilim ve amper verir ta ki ayarladığınız değere ulaşıncaya kadar BEN YAPTIM GAYET GÜZEL ÇALIŞIYOR SOLAR SİSTEMLERDE KULLANIYORUM YAPACAKLARA TAVSİYE EDERİM.
Ozan SEVİNÇ - 14.10.2008
MEhmet Bey,
şarj devresi güzel ama arkadaşların da söylediği gibi eksikler var.GK(GÜç kaynağı) girişi kaç volt olacak? kaç watt'lık trafo kullanılacak?benim tahminimi sorarsanız 2x12 Volt, 150 WAtt Trafo kullanmak lazımdır.daha küçük akü kullanacak arkadaşların ona göre trafo gücünü küçültmeleri gerekir.ayrıca akım sınırlaması olmazsa devre yanabilir.başka bir şarj devresi ben de yaptım ve orada 2x12 Volt trafo kullandım.orada LM350 vardı.bunda LM317 var.değişen çok fazla bişey yok.ikisi de voltaj regülatörü.
ismail - 16.11.2008
arkadaşlar ben 60 V'luk akü grubu şarj etmek istiyorum devreyi inceledim hoşuma gitti acaba 60V akü şarj etmek için gerekli değişiklikler ve dikkat edilmesi gerekenleri benimle paylaşır mısınız ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...EMEĞİNİZE SAĞLIK
Kadir Yılmaz - 16.11.2008
syn mehmet kardeşim öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı teşekkürlerimi sunarım. vermiş olduğun akü şarj devresini arabamda konjektör olarak kullanabilirmiyim uygunmudur
özkan - 10.12.2008
mehmet kardeşime teşşekür ediyorum emeğine sağlık diyorum piyasada bulunan şarj kontrol cihazlarından daha ucuza maal etmek de cabası solar sistemler için bire bir emeğine sağlık çok teşekkürler
İbrahim özduman - 13.12.2008
Elinize sağlık. Güzel bir devre. Bu devreyi 12 volt 1000 mA ' dönüştürmek mümkünmü Yardımcı olursanız sevinirim. ibrahi_m1453@hotmail.com
altan - 06.01.2009
slm bizim okuldan proje için bu devreyi buldum çok güzel ama boş akü yok:D gerekli ayarları biraz düşürüp telefon şarj edebilirim heralde bir sakıncası olmaz?emeğiniz için teşekkürler bende devreler tasarlıyorum ama maddi durum kesat:S yanlız şema biraz soluk elimle çizdim yeniden:)
mustafa özeroğlu - 06.01.2009
ŞARJ SÜRESİ OPTİMUM NEDİR
talha - 03.03.2009
ben üniversite öğrencisi olarak bu devreyi aldımmm inşallah çalışırda emeğimiz boşa gitmez çalıştıran arkadaşlar bi cvp verse sevinirim teşekkürler
Mehmet Yılmaz - 03.03.2009
Sayın Talha; Devre çalışmaktadır. Çalışması konusunda hiç şüpheniz olmasın. Sadece bir konuda sorun olduğunu yapan arkadaşlar ilettiler. Akü dolduğu anda röle bir süre çekip bırakıyormuş. Tabiki bu ise bir kusurdur ve bunu inceleyemedim. Ben bu sorunu yaşamadım ama bu sorunu test edip sonucunu bu yazıya ilave edeceğim.
abdurrahman yüksek - 03.03.2009
otomatik akü şarj devresini nereden alabilirim
Mehmet Yılmaz - 03.03.2009
Sayın Abdurrahman Yüksek; Bu şarj devresinin ticari satışı yoktur. Sadece devre olarak sitede yayınlanmıştır. Satışı yapılmayacaktır.
abdurrahman yüksek - 04.03.2009
Sayın Yılmaz teşekkür ederim. devreyi kendim yapmayı deneyeceğim.
talha - 07.03.2009
sayın yılmaz bu konuda beni aydınlattığın için çok sağoll teşekkürler
Volkan Ersin - 14.03.2009
72amperlik oto aküsünü şarj ediyormu budevre şimdiden tşk
Asker cavuş - 10.04.2009
Mehmet bey budevrenizi yapmak istiyorum bu devreyebağlanacak tırafo degerlerini verirsen iyiolur ayrıca devrede tırafo bağlantısını belirtirsen iyiolur ayrıca akü bağlantı cıkışınıda belirtinsen iyiolur
SÜLEYMAN ÖZKAN - 15.04.2009
devrede ben şu ana kadar her hangibir sorun göremedim röle -Akü dolduğu anda röle bir süre çekip bırakıyormuş. Tabiki bu ise bir kusurdur ve bunu inceleyemedim. Ben bu sorunu yaşamadım-mehmet abi bende yaşamadım. giriş çıkış dengesizliğinden yanlış hatırlamıyorsam mesela 12 volt akü şaj edecez giriş gerilmimiz 12 volt seviyelerinde ise sanırım aküde aynı seviyelerde ise yapıyor nerden biliyorum solar sistemden..dikkat yazdıklarım bağlayıcı değildir. saygılar ANTALYA
Bulent Deniz - 15.04.2009
Bu devreyi ruzgar enerjisi projemde kullansam sanirim uygun olur. Malum gunes paneliyle kullanan arkadaslarimiz olmus ancak burda aklima takilan problem su; Alternator olarak kullandigimiz motor yeterli ruzgar aldiginda akuyu sarj ederken ruzgar almadiginda akuden enerji alir mi? Bu kontrol devresi burda enerjinin motora gitmesini engeller mi?
Hamit AYDIN - 15.06.2009
Elinize sağlık olsun
yasar aksoy - 28.07.2009
ben gaziantepten yasar cosmos tv fabrikasında çalışıyorum budevreyi dizdim sorunsuz çslışıyor güç kaynaklarıyla ve yupies devreleri yapıyorum ayrıca güneş panelleri kuruyorum DEVRE MÜKEMMEL SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
ALİ - 31.08.2009
merhaba,hocam projeniz cok güzel ve bu güzel projey bizlerlei paylastıgınız icin teşekkür ederim.ben 60ah kuru akü satj edebilmem için ne yapmalıyım.
saygılarımla
ALİ - 31.08.2009
merhaba,hocam projeniz cok güzel ve bu güzel projey bizlerlei paylastıgınız icin teşekkür ederim.ben 60ah kuru akü satj edebilmem için ne yapmalıyım.
saygılarımla
asım - 17.10.2009
bakın hocam ben üniversite ögrencisiyim bu projeyi yapmak istiyorum yani zorunluyuz yoksa dersten kalacaz daha detaylı görüşebilecegimiz internet adresi varmı çünki devre hakkında bilgi almam gerek kesin çalışırmı devre şemasının elemanlırı dogru okunmuyor yeni şema gönderebilirmisiniz acaba
Mehmet Yılmaz - 19.10.2009
Sayın asım; devre bende çalıştı. Resimleri de yazıda var. Ayrıca devrenin bütün kaynak dosyaları da yazıda ekli. Şemanın çok net okunabilir durumdaki PDF dosyası da ekli. Siz yukarıdaki yorumları da dikkate alarak kararınızı verin. Sizin yapacağınız devre size aittir. Devre bende çalışsa dahi sizin yapacağınız devrenin sorumluluğu size ait olacaktır. Bir sorunuz olursa Email ile ulaştırabilirsin.
Beytullah - 20.10.2009
Sayın Mehmet bey
Bu devrenin girişine kaç voltluk bi güç kaynağı bağlamamız gerekiyo gücü ne olmalı?
Teşekkürler böyle bi devreyi bizimle paylaştığınız için emeğinize sağlık
Emre TUNALI - 03.01.2010
merhaba Mehmet bey tek kafama takılan rölenin kapalı kontaklarınımı yoksa açık kontaklarınımı kullanacağızi Şimdiden tşk ederim.
devriye 20 - 26.02.2010
sayın mehmet bey ben bu devreyi yaptım 12v 7 amper motosiklet aküsü sarj etmek istiyorum güc kayngı olarak kaclık trafo kullanmam gerekiyor devrede bir deyişiklik yapmam gerekiyomu ilgilenirseniz memnun olurum
Cengiz Öztürk - 08.03.2010
Mehmet bey merhaba
Yayınladığınız devre için teşekkürler. Bende diğer arkadaşlar gibi bir kaç soru sormak istiyorum. Bu devre kaç volt ile çalıştırılacaktır. Bilgi dönüşü yapabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.
emre güngör - 13.03.2010
kendi adıma teşekkür ederim. devreyi paylaştığınız ve siteye koydunuğunuz için ben bu devreyi yaptım devre çalışıyor. ama şöle bir sorunla karşılaştım.güç kaynağın ceryanını kestiğimizde röle çok seri bir şekilde çalışmaya başlıyorr. çıkış yane aküye bağlanan kısım bağlı bunun sebebini yazabilirimisiniz. arkadaşlar şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Ozan SEVİNÇ - 24.04.2010
Mehmet Bey,bu şarj devresinin GK ile belirttiğiniz ve Güç kaynağı giriş olduğunu söylediğiniz giriş kaç volt olmalıdır? yukarıda da sormuştum.cevap alamadım. tekrar sorma ihtiyacı hissettim.saygılar sunarım.
İzmir\Urla
Mehmet Yılmaz - 28.04.2010
Sayı Ozan Sevinç;
Devre yazının başında belirtildiği şekliyle 12 volt akü için 14 volt besleme ile çalışır. Aküler doğru akım ile şarj olduğundan dolayı doğru akım kullanmalısınız yani DC 14 volt besleme kullanmalısınız.
kaan - 27.06.2010
öncelikle emekleriniz için teşekkür eder , ve şunu sormak istiyorum ; madem bu akü şarj devresiyse bu devredeki doğrultucu nerde acaba ?? yani ac 220 voltu , 11-14 dc voltuna çeviren eleman nerde ??
engin - 30.07.2010
GK GÜÇ KAYNAGI DEMİŞSİNİZ 220VOLTMU YANI GÜÇ KAYNAGI YOKSA 12V LUK BİR ADAPTÖR MÜ BAGLAYACAGIM
TŞK EDERİM
engin - 30.07.2010
HOCAM BU AKÜ YÜ DOLDURAN DEVRE DEGİM Mİ YOKSA ŞARJ IN DOLUM DOLMADIGINI GÖSTEREN DEVRE Mİ
İsmail cicekdagi - 31.07.2010
Dolumu dc dc yapıyor. Özellikle Solar Paneller için ideal
prof - 16.12.2010
devre seması asagıakı pcb'nin deilse neden kafa karıstırıyosun.Pcb ye gore olan sema için link veriyosun.Mlz listesi hangisine gore oldugunu belirtmiyosun.
Mlz almaya adam gonderdım.Listede kondansator flan yok.mosfet listede 2 adet pcb de 1 tane.
Karıstırmak ıcın elinizden geleni yapmıssınız.zaten adam gibi akıllı temiz çizim ve yardım etmek isteyen yok.
yılmaz çelik - 09.01.2011
48 volt akü şarj devresi arıyorum acil yardım
hasan kıraç - 26.01.2011
Ben bu devreyi yaptım ama ayar kısmı ile ilgili bir sıkıntım var ayarlayamıyorum bir türlü yazdıklarınızı ve dediklerinizi aynen uyguluyorum ama bir türlü akü doldugunda devre aküye giden voltajı kesmıyor.o degil aküm bozulcak.yardım edin lütfen
hasan - 19.02.2011
geçmiş olsun en sonunda akümü bozdum bu devreyi calıstırabilen varsa bana yardım edebilir mi?bende de çalışıyor ama röle asırı derecede zırıldıyor ayarlarını dediginiz gibi yapıyorum ama yinede röle zırıldıyor.röle kesme voltajını ayarlıyorum ama bu seferde akü sürekli sarj da kalıyor bu da akümü bozulmasına sebep oluyor.mehmet bey yardımlarınızı bekliyorum
berat özalagöz - 28.03.2011
devreyi bnde yaptım ama akü dolunca role kapatmıyor bunun için ne yapmam gerekir. lm393 entegrtesinde 0 volt ölçüyorum ekstra bi voltaj mı vermem lazım
samih - 30.10.2011
sa mehhmet bey giris voltajı nedir bu devre kesinlikle calişir 18 v iyimi
Mehmet Yılmaz - 02.11.2011
Devrenin çalışmasına gelince, yorum yapan arkadaşlara özellikle belirtmek istediğim şudur:
Bu devreyi yaptığınız anda devre sizin şartlarınızda yapıldığından dolayı ve devreyi siz yaptığınızdan dolayı benim sizin yaptığınız veya yapacağınız devre hakkında söz söyleme, çalışır veya çalışmaz deme gibi bir hakkım yoktur. Devrenin yük altında tepkisinin sorunlu olabilmesi durumunda yukarıda eleştiri getiren arkadaşlardan bugüne kadar hiçbir şekilde bir çözüm önerisi veya bir yeni yaklaşım gelmedi. Ben yayınladığım tüm yazıları, devreleri v.b. tüm dökümanları hiç kimseye yardımcı olmak amacıyla yayınlamıyorum. Bende bulunan özgün olduğunu düşündüğüm bilgileri ilgilenecek arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Bu devreyi ben kullandım sorun olmamıştı ama sorun olduğu yönünde mesajlar gelince pek çok deneme yaptım ve bazı akülerde dolma anında rölenin sürekli çekip bıraktığı gibi bir durum ortaya çıktığını bende fark ettim. Tabi bunun yanında çalıştırdığını söyleyen yıgınla mesajda aldım. Karar sizin, devre bu ve hiçbir gizlisi saklısı yok. Bu devrenin oluşan sorununu çözmeyi düşünmüyorum. Bu sorunu çözmek için uğraşacağıma ihtiyaç olduğunda yeni ve daha iyi bir devre tasarlarım.

Önerim yaptığınız devrenin sonucunu devreye katkı verecek şekilde göndermenizdir. \"Devreyi araştırmak isteyen, merak eden yapsın, devreyi yaparak para kazanmak isteyen yapmasın\" mı demem isteniyor diye düşündüğüm oluyor bazen.
veli terlemiş - 25.11.2011
güzel kardeşim mehmet yılmaz..bu tip otomatik akü sarj devleri hakkında cok hassas calışan yani devrenin 11voltta iken kesinlikle şarj alıp,13.8 vb.değerlerde kesinlikle şarjdan cıkaran elektronik başka bi devre şemasına sahipsen ricamdır seninle irtibat haline gecmek isterm saygılarımla
emre - 10.12.2011
hocam bunda transformatör kullanıyormuyuz?? kullanıyorsak kaclık olacak belişrtirmisin..
anıl - 02.03.2012
slem hocam devre hakkında alt kısma açıklama yapmıssınız.entekrenin 7 nolu ucu şaseye 14 nolu ucu +8 e baglanmalı demişsiniz.bu dedikleriniz devre çiziminde verdginiz devrede siz uyguladınızmı yoksa bizmi yapcaz.+8 ucu neresi oluyo ve son olarak bu devrede hiç program uygulamaya gerek yok demi.cevaplarsanz sevncem onagöre odev olarak hazırlıcam.şimdiden teşekkürler.yanıtlarsanz sevinirim hocam
Mehmet Yılmaz - 05.03.2012
Sayın Anıl, Devre şemasına baktığında LM317 besleme entegresinin 3 nolu bacağında +8V ucu var. Yani 4013 entegresinin besleme uçları için yapılmış bir açıklamadır. CD 4013 entegresinin 14 nolu ucunu buraya, 7 nolu ucunu ise Vss yani eksiye bağlanacağını ifade ediyor. Bu derede program uygulamaya gerek yoktur. Ödevinizi hazırlarken yorumları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
mehmet - 07.04.2012
birkaç sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum. 1.bu devre için GK enfazla kaç V. olabilir. 2.GK girişindeki dalgalanma devreye zarar verirmi. 3. akünün onda biri olacak şekilde çıkış akımını nasıl ayarlayabilriz. 4.step motorlar AC akım mı verir. 5.d1-d2 diyotları doğrultma amaçlımı. 6.şarj alt-üst sınırları ayarlanırken mesela lm 393ün 5. ve 6. ayakları 11 V.amı ayarlanıyor yoksa 5 ölçülüp 6. ayakta 5.te okunan değeremi ayarlanıyor. zannedersem 2. söylediğim ama emin olmak istedim. alt-üst sınır ayarları yapılırken şarj edilen akünün dolu-boş olması önemlimi. çok soru oldu ama gerçekten lazım. şimdiden teşekkürler.
mehmet - 21.05.2012
önceki mesajdan sadece 1 ve 2nin cevabını arıyorum. başka soru ve tespitlerim olacak. devre şemasında lm 317nin ayak no.ları yanlışmı yazılı? +8V. lm 317nin 2no.lu ayağında değilmi? devreyi rüzgar türbininde kullansam; türbindeki alternatörün çıkışına köprü diyot, köprününde çıkışını devre girişine bağlasam olmazmı.
ali - 23.06.2012
mehmet yılmaz hocam bu devreyi 24 volt aküyü sarj etmede kullanabilirmiyiz ? yardımcı olursanız sevinirim ...
ömer - 02.08.2012
SELAMLAR.
SAYIN MEHMET YILMAZ BEY SİZE BİR SORUM OLACAK İZMİRDE OTURUYORUM VE ELEKTRONİKTEN HİÇ ANLAMAM
ELİMDE BİR ADET 20 VOLT 250Ma GÜNEŞ PANELİ VAR VE 12 VOLT 12 AMPER KURU PİL VAR OTOMATİK ŞARJ KONTROL CİHAZIM EKSİK.BU DEVREDEN KENDİM YAPAMAM HAZIR BULABİLİRMİYİM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ
TEŞEKKÜR EDERİM.
ömer - 02.08.2012
AYRICA 7,5 volt 350 Ma GÜNEŞ PANELİ VE 6 VOLT 4 AMPER KURU PİL VAR ELİMDE ONUDA BU DEVRE İLE ŞARJ EDEBİLİRMİYİM
Osman - 14.11.2012
Merhaba,

12v küçük akü, 12v LED şeritler ve 11w küçük güneş paneli ile bir aydınlatma devresi yapmak istiyorum

güneş paneli 18V peak verebiliyor, 0.6 A peak,
eğer geri akım kaçmasını engelleyen devre var ise içinde;
araya hiçbişi bağlamazsam aküyü şarj etmek için kullanabilir miyim sizce? (18 v kolay kolay ulaşmaz diye düşünüyorum)

şark regülatöre 25 tl dediler, ben minimum maliyetle akü+panel+led şeritler ayarlamak istiyorum..

saygılar,
orhan - 28.01.2013
akü şarj devresini yaptık ama dolum tamamlanmaya yakın iken röle acayip zırıltı yapıyor.ve bu açık şemanın başka bir çizimini daha gördüm giriş tarafında 2 diyotla yapılan vat yada 8 bacaklı entgrenin 4 ve 8 nolu baçaklarını şemanın birinde nereye bağlanacağı görterirken diğer şemada yok röle sürücü transistörü birinde bc 547 diğerinde bc 619 mu neydi.?????hangi devreyi yapmak yardımcı olacağınızı umut ediyorum.????
Mehmet Yılmaz - 28.01.2013
Sayın Orhan,
Bahsettiğiniz sorun ile ilgili durumlar yukarıdaki yorumlarda ve benim cevaplarımda işlenen bir konudur. Bu durum için yukarıdaki yorumları inceleyiniz.

Diğer sorunuza gelince, Bu devreyi ilk yayınladığımda baskı devre yayınlamadım ve çok soru gelince baskı devre yayınlamak için ikinci bir çizim yaptım. Şu anda yayınlanan çizim baskıdevresi olan son halidir. LM393 entegresinin 4 ve 8 numaralı bacaklarını çizsen de çizmesen de besleme ucu olmaları sebebiyle bağlanacağı yerler bellidir ve bilinir. Önceki çizimde (sizin gibi) soranlar olunca sonraki çizimde göstermişim.

Ayrıca BC 618 darlington olduğundan önceki devrede tek kullanılmış, Sonraki baskı devrede elimde BC618 olmadığından 2 adet BC547 kullanılmıştır. Bu durum ise içinde bulunduğumuz anın bize getirdiği bir zorunluluktur.

Hangi devreyi yapma konusuna gelince, Önce kullanacağınız malzemeleri tanıyınız. Sonra da hangisini yaparsanız o sizin bileceğiniz konudur. Bu devre kamuya açıldığından artık sizlerin takdiridir. Ben devre ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmem ve yönlendirme yapmam uygun olmaz.

Saygılarımla
selcuk akdeniz - 02.02.2013
devre için teşekkür ederim akım sınırlandırmasını bu devreye modifiye etmek mümkünmü selcukakdeniz@hotmail.com
yücel - 25.04.2013
Sayın hocam;
Bana devrenin baskı devre ölçüleri lazım acil. elemanları yerleştirmede sorun yaşıyorum ölçüleri tutmuyor. teşekkür ederim
osman - 13.06.2013
Devreyi verdiğiniz için teşekkürler.Bide 60 Araba aküsünden 15wat çıkış almak için ne yapabiliriz. trafo olmadan yardımcı olursanız sevinirim.
enes yücel - 22.06.2013
devreyi yaptık ve çalıştırmayı başardık sonuçta dersten iyi bir notlageçmeyi başardık. elemanların bağlantılarını yaparken ve voltaj ayarı yaparken dikkat edin. mehmet yılmaz\'a emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürler.
Ali KÖLE - 10.12.2013
sayın mehmet hocam ve arkadaşlar,
ben bir güneş paneli kullanarak 12v luk aküyü sarj edip daha sonra akünün cıkışını 5v a indirip usb üzerinden cep telefonu sarj etmek istiyorum.bunun için nelere dikkat etmem gerektiğini açıklarmısınız.günes panelini cıkısı max 16v oluyor.
gökmen güven - 15.01.2014
sarj sistemi kontrollerini yazabilirmisiniz
kadir - 17.01.2014
slm devrenin ares çıktısı ekleme sansınız varmı acaba..
erhan - 10.04.2014
slm hocam burada iki devre var hangi devreyi kullanabilirim öncekinimi yoksa diğerinimi en kısa zaman bana cevap yazamısınız
murat gencer - 13.09.2014
72v 20 ah akü şarj ediyorum aküle dolunca yeşil yanıyor ama hala bekleyen akım var akü ile trafo arasında o yuzden 15 16 saat akülere bakmadığım oluyor bu yuzden daha öncekiler şişti şimdi bir devre yapmak istiyorum mesela yeşil yanınca(dolu diye) roleye gelsin o da aku ile trafo artı akımı kessin mantıklı ama ilk şarja soktuğumda trafoya elektrik gelirgelmez aküye 72 v gelinceye kadar 2 saniye yeşil yanıyor bu da demekki role devreye girdi, ve aküyü trafodan ayırdı ee hiç kırmızı yanmaz hiç yüke binmicek cunku bu sistemı nasıl çozebilirim bir kondanstor mu kullanabiliriz tam da düsünemiyorum yardımcı olurmusunuz ustalarım....

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
İzin verilen html etiketler (tag): <p><div><b><strong><i><u><del><hr><sup><sub><br>