Teknomerkez
TR EN ES
Konular

IR infrared Ampulle BGA Chiplerin Sökülüp Takılması

Bu çalışma, BGA kılıflara sahip entegreler üzerinde basit şekilde sökme işlemini yapmayı amaçlayarak hazırlanmıştır. Piyasada bu kılıfa sahip entegreler üzerinde işlem yapabilen IR (infrared) ısıtıcı cihazlar yüksek fiyata satılmaktadır. Bu çalışmalardaki amacımız "bu entegreleri yine IR yöntemle çok ucuza nasıl sökebiliriz ve takabiliriz" sorusuna cevap aramaktır.

Bu proje ile yaptığımız çalışmada çeşitli BGA kılıfa sahip entegreyi sökeceğiz ve takacağız.

Bu proje çalışmamızdan elde ettiğimiz bilgi birikimi ile çok sayıda BGA chipini değiştirdik ve bir kısmını bu sitede bilgisayar arıza notu olarak ekledik.

Mehmet Yılmaz

Toshiba Satellite A100-599 Notebook.
Görüntü resimde görüldüğü şekilde bozulmuştu.
Mehmet Yılmaz 20.08.2010
Burada anlatılanlar işlemi en basit haliyle gerçekleştirmeye yöneliktir. Sehpa olarak 4 tane PC power kutusunu birer yatık, birer de dik olmak üzere iki sütun şeklinde yerleştiriyoruz. IR ampülün altta olacak olanını bu sütunların arasına koyuyoruz. Diğerini ise üstten işlem yapabilmek için asıyoruz.
Mehmet Yılmaz 18.08.2010
Bu çalışma, BGA kılıflara sahip entegreler üzerinde basit şekilde sökme işlemini yapmayı amaçlayarak hazırlanmıştır. Piyasada bu kılıfa sahip entegreler üzerinde işlem yapabilen IR (infrared) ısıtıcı cihazlar yüksek fiyata satılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız bu entegreleri yine IR yöntemle çok ucuza nasıl sökebiliriz sorusuna cevap aramaktır. Bu çalışmada, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan güney köprüsü diye anılan BGA kılıfa sahip entegreyi sökeceğiz.
Mehmet Yılmaz 04.09.2009