Teknomerkez
TR EN ES
Konular

ARÇELİK 3340F (NEC Tipi) Çamaşır Makinesi Anakartı Arıza Durumları

Yazar: Hüseyin Ulaş Kurt
Tarih: 17.11.2008
Türkçe
Değerli arkadaşlar, bu açıklamalar kendime ait arıza tespit ve çözümlemeleri olup kaynağı kendimdir. Söz konusu çamaşır makinesinden 1 tane de bende var. Bu makinenin ön panelinde ışıklı bildirimler vardır. 1 grup işlem sırasını gösterir 1 diğer grup ise programlama ve ek işlemler butonlarına aittir. Bu makinede en ufak bir parça arızası oluştuğunda parçaları ayırt etmeksizin şu iki hareketi yapmaktadır. 1. si makineyi ana butona basıp açtığınızda derhal boşaltma pompası kendiliğinden çalışır ve başla dur ya da diğer adıyla başla iptal (tek tuştur) tuşunun ışığı anında söner ve sönük kalmaya devam eder kapı açma tuşunun ışığı da aynı anda sönüp çamaşır kapağını kilitli tutar! İşte bu durum bu makinede arızalı bir kompenent yani parça olduğunu size söylemeye çalışır. Unutmadan bu problemi makineniz arada bir yapar ise devamlılığa geçmediyse de aynı durumlar geçerli olmaktadır. Yani arada bir oluyorsa bu aptallaşma arıza durumu bilin ki bir parça bozuldu ama tutukluk yapıyor o yüzden ana kart böyle hareketler yaparak size ikaz veriyor. Ayrıca x parça komple bozulursa tutukluk değil artık hep başta yaptığım açıklama durumundan hiç çıkmayacaktır unutmayın.

Gelelim bu durum teknik olarak nedir ve nasıl çözeceğiz nasıl aldanmadan arızayı kesin tespit edeceğiz!!!

1- İlk buna sebep kapı kilidinin ta kendisidir tutuklukta yapar kapağı 7-8 defa sertçe makine kapalıyken aç kapa yapın geçici olarak da olsa düzgün başlangıç yaparsa kesinlikle bu parça yani kapak kilidi bozuk. Nedeni: gövdeden yada çevreden aldığı nemden dolayı oksidasyon sonucu mekanik ve iletkenlik kaybına uğrayarak bozulma ve sert ön yüze darbe almasıdır. Çözümü:

a-kesinlikle ORJİNALİ ile kapak kilidini değiştiriniz fiyatı 9 YTL civarı!!!

b-SAKINOLA kilidi değiştirirken gövdeye tutturduğunuz ön yüzdeki iki vidasını sımsıkı sıkmayın arıza tekrar edecektir çok hafif tatlı bir sıkılıkta sıkmaya mütemadiyen büyük özen gösterin çünkü sonraki üretim serileri fazla sıkma ile yani eski orijinal sıkılığa ulaştığı anda kasıp yine problem veriyorlar aman dikkat yoksa boşuna kilidi değiştirdiğinizi Senarsınız ve de ilk etapta sorun vermez bir süre sonra yada daha ilk programın başı yada ortasında aynı arıza başa dönmüş olarak tüm programı ışınlanmışçasına bitirip pompanın devamlı çalışıp kapı kilidinin ışığının yanmayıp açılmadığını başlat iptal butonu lambasının yanmadığını ve de bu butonun makineye hükmetmediğini ve de makineyi sil baştan açıp kapasanız da yine salaklığın açıldığı anda devam ettiğini yada normale dönmüş gibi hazırda beklediğini görürsünüz ama başla tuşuna basarsanız yine aynı salaklığın tekrar devreye girdiğini görürsünüz. O yüzden dikkatli sıkın vidaları orijinali gibi değil çok hafif tatlı sıkılıkta sıkmayı İHMAL etmeyin! Küçük ayrı bir tavsiye de kilidin yenisini yerine monte etmeden önce içine silikon esaslı plastik yağından biraz sürüp yağlayın daha performanslı olacaktır.

2-diğer sebep aynı şekilde ısıtıcıdaki mevcut ntc ptc ve benzeri komponenetler sensorlar su pompası su seviye ölçeri programlama 360 derece döner butonu ana kart soketleri ve benzeri donanımlar sebep verir. İlginçtir ısıtıcı bozulup ntc si sağlam olsa bile makine problem vermeden çalışabiliyor bunu da göz ardı etmeyin.

Dikkat edilecek diğer bir husus ise bu arıza ve türevleri parçalardan normalmiş gibi durumunda gözlemlenmesine rağmen devam etmesidir. Bakan kişi dikkatli olmazsa kararını ana kartın bozuk olduğu yönünde verecektir. Ana kartı aldığında yerine takınca yanlış yaptığını anlayacaktır çünkü arıza devam ettiğini kendisini göstererek ortaya koyacaktır. Yani boşuna 55ytl verip makineye ana kart almış olursunuz dikkat edin. Önce arızayı ana kartta değil çevre donanımlarda arayı ana karta soketlerden birini bile takmasanız yine bu salaklığı vermektedir ana kart ancak inanılmaz şakır şakır nem olan yerlerde şimşek ve yıldırım düşmeleri dev darbeler almakla ancak bozulabilir bunu unutmayın. Son olarak arkadaşlar bide servis ana kartı 2 tip olarak satıyor dikkat edin! Nasıl ayırt edip alacağız dediğinizi duyar gibiyim! çok kolay makinenin arka etiketinde ibareler arasında modele göre ya NEC yazar yada FEC yazar bu terimler sizin ana kartınızın cinsini belirlemekte!!!

Yani ana kartın üstündeki kontrolör çip Japon NEC firmasına ait ise NEC tipi diyorlar FEC firmasının ki ise FEC tipi diyorlar etiketin haricinde unutmadan ana kartınızı sökünce üzerindeki kontrolör çipini ışık oyunu ile dikkatlice okuyun ya NEC tir. yada FEC tir buradan da bu bilgiyi alabilir kendi başınıza doğru parça seçiminde bulunabilirsiniz.

Arçelik’in neredeyse tüm elektronik kontrol ile programları çalışan böyle makinelerin tamamında neredeyse aynı koşullar geçerli sadece kartlar ve parçalar biraz değişik oluyor ama hepsi aynı mal!!! Kimin de o var yok efendim bunda bu var da öbüründe bu yok falan filen gibi bir durum var sakın aldanmayın tongaya gelip çözülmez sanmayın. Evet, artık ARÇELİK VE BEKO çamaşır makinelerinin arızalarını haklayabilirsiniz tabi bu alanlarda... Ha unutmadan servisten ısıtıcı almak zorunda kalırsanız üzerindeki ntc sini sökülmüş olarak vermeye kalkışıyorlar yani hırsızlık! Nerden biliyorum? servis bilgisinde yani onların bilgisayarında var o ntc nin ısıtıcıya entegre edilerek satılmakta olduğu!!! Ama bir kısım servisler var ki! Çalıp üzerinden onu vermiyor sorunca da o tıpa diyorlar utanmadan pişkin bir şekilde aman dikkat hakkınızı yedirmeyin, bunun önlemi ise ne parça alırsanız alın paket kesinlikle delik dahi olsa teslim almayın. 100% tam kapalı eziksiz paket olarak alın. Yoksa dolandırılmış kandırılmış duruma servis tarafından düşürülmüş olabilirsiniz ve de parçanın faturasını kestirmeden kesecek olan çalışana, o parçanın ekranda tam açılımlı adını ve açıklamasını okutup dinleyin anlayın. Elinizdeki paketin tamam mı eksik mi olduğunu, tespit edin. Çünkü bana yapmaya çalıştılar yemedim! Zorla düzelttirdim. Değiş dittirip sağlamını aldım, inanmayan varsa servisin adını teşhir edebilirim. Dikkatli olun, parçalarınızı eksiksiz teslim alın. Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim sağlıcakla kalın.

Yorumlarınız

turgut - 17.11.2008
Arkadaşım aynı şey benimde başıma geldi bende direndim.Ağzına ve yüreğine sağlık hayırlı işler.
erdem - 25.01.2009
bilgilendirdiğin için teşekkür ederin..
Allah razı olsun..
serdar - 09.02.2009
arçelik 3340 f makınem var on yıkama arızası ver dı bun nasıl ıptal ederım saolun
neco - 13.02.2009
bu tip bir sistem için neler gerekli
ismet cansu - 20.04.2009
bilgilerinizi bizlerele paylaştığınız için bizleri onure ettiniz, teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
mirza - 08.06.2009
arkadaşım bilgiler için çok teşekkür ederim
sayende servisi çagırmadan arızayı hallettim
ibrahim - 16.10.2009
arcelık 3340 F cam. makınem bozuldu..sadece kapak acma tusunun ısıgı yanıyor.baska hıc bı ıslem yapmıyor.acaca sorun neyden kaynaklı.yardımcı olursanız sevınırım.
özlem öztürk - 20.11.2009
arçelik makinemin kapak açma tuşu takılıp kaldı sürekli ışığı yanıyor ve yıkama yapmıyor... ne yapmam gerektiğini bilmiyorum servis çağırmalımıyım?
haşim aksöz - 08.08.2010
arçelik 3340f çamaşır makinem var sadece kapak açma tuşu yanıyor . başka hiç bir işlem yapmıyor yardımcı olursanız sevinirim.
mustafa tufan - 12.11.2010
arçelik 3340f çamaşır makinem var sadece kapak açma tuşu yanıyor . başka hiç bir işlam yapmıyor yardımcı olursanız sevinirim
bülent - 15.11.2011
arcelık 3340 F cam. makınem bozuldu..sadece kapak acma tusunun ısıgı yanıyor.baska hıc bı ıslem yapmıyor.acaca sorun neyden kaynaklı.yardımcı olursanız sevınırım.
şirin - 24.11.2011
arçelik 3340 çamaşır makinam ön yıkamaya geçmiyor sıkma öbörleri çalışıyor neyapabilirim acil
recep arslan - 07.12.2011
arçelik 3340f çamaşır makinesı sıkma devirine alınca bütün şışkları yanıp sönüyor neden olabilir bir yardımdı olabilirmisiniz teşekkürler
fatma - 04.01.2012
benim bir 3340f kullanmayı bilen varsa ALLAH rızası için tarif etsin çamaşir makinası
buse - 08.01.2012
makinamın öndeki ön yıkama ve ilave durulama sol taraftada bütÜn sıraı tuşlar yıkama durulama sıkma hepsi yanıyo sürekli bu neden olablir lütfen acil yardım
muhammer - 23.02.2012
arcelık 3340 F cam. makınem bozuldu..sadece kapak acma tusunun ısıgı yanıyor.baska hıc bı ıslem yapmıyor.acaca sorun neyden kaynaklı.yardımcı olursanız sevınırım.
mustafa. - 24.04.2012
arçelik 3340f çamaşır makinen açınca sadece ön yıkama ışığı yanıp sönüyor başka hiç bir işlem yapmıyor yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler
nihat - 02.06.2012
arçelik 3650 ft çamaşır makinemin sadece kapak açma tuşu yanıyor diğer ledler hiç yanmıyor. dolayısıyla başka hiç bir işlam yapmıyor yardımcı olursanız sevinirim
seda - 03.06.2012
merhaba ben 2. el arçelik 3340f çamaşır makinası aldım ama sadece çalıştırma tuşunda kırmızı ışık yanıyor ve hiç su almıyor çalışmıyor sebebi ne olabilir?
nazmi - 27.06.2012
arçelik 3340 f makinem var ön yıkama arızası veriyor devamlı kilidi çözüyorum yine tekrarlıyor sorun ne olabilir acaba sağ olun
SERDAR - 13.07.2012
değerli arkadaşlar ben arçelik yetkili servis elemanıyım bu işte 8 seneden beli çalışıyorum sizin anlattığınız makinanın arızası eğer sadece kapı açma buton ışıgı yanıyor başka ışıklar yanmıyorsa bunun arızası anakart gözüküyor çünkü anakart ekran kartına sinyal göndermesi gerekiyor sinyal göndermediğinden anakart ile ekran kartına giden kabloyu kontrol ediniz makinanın panosu çıkartırken kırmayın
Erkan - 02.08.2012
arçelik 3340 f çamaşır makinesinin ön yıkama ledi yanıp sönüyor ama başla düğmesinden komut almıyor servis çağırmadan halledebilirmiyiz yardımınızı bekler iyi çalışmalar dilerim
özgenç - 03.12.2012
arçelik 3340 f makınem çamaşır yıkanmıs bıtmiş görunuyor diger ısıklar yanmıyor acaba ne yapmalıyım
cans - 05.12.2012
çamaşır makinemin sadece kapak açma düğmesi yanıyor hiç bir işlem yapmıyor sorun nedir?
tuğba öztürk - 28.02.2013
arçelik 5100 çamaşır makinem var ve makinenin üzerindeki hazır yıkama sıkma düğmelerinin ışıkları sabit yanıyor, başlat düğmesindeki ışık da yanıp yanıp sönüyor. Acaba bu arızanın sebebi nedir? En kısa zamanda cevap yazarsanız sevinrim. iyi günler.
FURKAN SERDAR - 22.04.2013
MAKİNAMIZ SU ALMIYOR VE LANBALAR YANAR AMA ÇALIŞMIYO
sevda - 28.04.2013
arçelik 4120F çamaşır makinem makinemin sadece kapak açma ışığı yanıyor başka hiçbir işlem yapmıyor sorun nedir en kısa sürede cevap yazarsanız sevinirim.
fatih - 03.05.2013
arkadşlar bnmde arçelik 3340 f çamaşır makinem var ve bugün ön yıkma ışığı yanıp sönmeye bşladı çalşmıyorda sebebi nedir en kısa sürece cevap verirseniz sevirim
mehtap - 22.05.2013
beko çamaşır makinemin ön yıkama tuşu yanıp sönüyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
Gül Caferzat - 01.06.2013
Arçelik 3340F model çamaşır makinemin SIKMA ve SIKMA YOK tuşu sabit yanıyor hiçbir programa komut almıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.
ayşe erk - 03.07.2013
merhaba benimde 3340 f çamaşır makinem var.yıkarken bir süre sonra beklemeye alıyor kendini. daha sonra tekrar çalıştırıyorum bir süre sonra tekrar beklemeye geçiyor.yıkamıyor. beklemeye aldığında reset edeyim başka programa geçeyim diyorum bazen o da takılıyor. öylece kaldık. bu arızanın giderilmesi ne kadardır tahminen. gidip yeni makinemi alayım ne yapayım.. yardımcı olursanız sevinirim.
emre yılmaz - 21.07.2013
arçelik 3340 f camasır makınem var 60 sentetıkte yıkadıktan snra program btmyo sıkmadan yıne ana yıkamaya gecıyo kapak tusu yanmyo kapağı nasıl acabılırım yardımcı olursanz sevınırım
sehriyar - 03.08.2013
merhabalar. ben azerbeycandan. benim bir ARÇELİK 3340 F çamaşır makinam var ama kullanmasini bilmiyorum sentetik yun falan var ama bana karisik olan lazim. mumkunse cevaplandirin.yikama suresinni bilmek istiyorum
sehriyar - 03.08.2013
ben yeni ARÇELİK 3340 F çamaşır makinası aldim ama kullanmasini bilmiyorum yazmsidim cevap atarmisin. karisikda ve sure olarak nasil yapa bilirim
Ebru - 03.08.2013
Arçelik 3340F makınem var. Ön yıkama ledi yanıp sönüyor. Arıza ne olabilir? Nerelere bakabilirim?
LÜTFİ - 18.08.2013
Arçelik 3650 ft çamaşır makinası ön yıkama işiği yanıp sönüyor sebebi ne olabilir.
Hulya ozcan - 30.08.2013
Makinemiin sadece yogun 40 isigi yaniyor ve cok sicak uzun sure yikiyor durmuyor baska ayar lambalari yanmiyor tek yerde takili kaldi
Hulya ozcan - 30.08.2013
Makinemde ayar dugmesi tek yerde takili kaldi cok sicak yikiyor
sevil - 09.09.2013
arçelik marka çamaşır makinam var kapak ışıgı sönmüyor yıkama yapmıyor dijital acaba teknik bir arıza mı yoksa bozuldu mu yaa niye yıkama yapmıyo yardımcı olabilir misiniz acilllll
alper - 10.09.2013
Arkadaşlar elimde 3340f makine var. suyu ısmıyor dırekt olark yıkmaya gecıyor.. yaptığım kontrollerde rezistansın ve ntc nin sağlam olduğunu gordum..muhtemel arıza nerdedır.. rezıstansa voltaj ulaşmıyor. rezistan kablosuyla ana besleme dugmeesınınarasına kart uzerınde syah renkte bır role var. ondan yapabılır mı?
huri - 14.09.2013
Arçelik 3650 ft çamaşır makinam var. Ön yıkama ışığı yanıp sönüyor program seçtikten sonra makina yıkmaya geçmiyor. Reset yaptım ancak faydası olmadı. Lütfen yardımcı olurmusunuz?
aziz - 10.01.2014
3340 çamaşır makinası var. saat ekranında cı yazıyor. sol kısımda hızlı program lambası, orta kısımda 800 devir lambası, sıkma yok lambaları yanıyor. makina su alıyor, yıkıyor, ama müdahale etmeden suyu atmıyor, sıkma yapmıyor. arıza ne olabilir acaba
selen - 25.01.2014
Merhabaa,Arçelik 3650 ft çamaşır makinam var,suyu alıyor ama yıkamaya geçmiyor ya da yıkamaya geçiyor en sonda sıkma yapmıyor,arçelik çağrı merkezini aradım fabrika ayarlarına geri dönün dediler,fakat bunu nasıl yapıcam?bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
Oğuzhan Şahin - 07.03.2014
Arçelik - Beko çamaşır makinelerinin klasik bir arızası tüm programlarda sıkmaya geçmiyor sıkma yapmaya başlayarak kesiyor veya zorlanarak yapmaya çalışıyor. Arızanın çözümü şebeke filtre kondansatörü. Yeri elektrik kablosunun cihaza giriş yaptığı yerin arkası üst kapak açılarak çıkarıp değiştirebilirsiniz.
Abdullah çiftçi - 08.03.2014
Arkadaşlar ARÇELİK 3340F Model bi çamaşır makinem var, sıkma modundayken durdurmak istedim(içindeki çamaşırlar bozulmasın diye düşünerekten) 1 saat sonra filan tekrar çamaşır koydum ama yıkama moduna geçmedi sadece sıkma modunda devam etti bi önceki yıkamayı tekrar etti bi türlü yıkama moduna geçmedi kapatıp tekrar demedim bu sefer sadece sıkma modunda ışığı yanıyo ve hiç bü tepki vermiyor. Beyni karıştı mı? Ne yapmam gerekli?
MUSTAFA - 16.03.2014
arçelik 3340f makinamın yumuşatıcı lambası yanıp sönüyor başka hiçbir işlem yapmıyor aydınlatırsanız sevinirim.
nadir - 22.03.2014
benm de arcalıik 3340f makinam var programı başlatıyorum bir süre sonra yumuşatı lambası fasılalı olarak yanıyor başka hiç gösterge ışıkları yok neden yapabilir elektronik bilgim var kart tamir yoluna bakarım karta ise arıza ortadki tekerleği çevirince bazı larında yanıyor normal gibi ama dönüpte 40c alınca yine aynı yapıyor
Abdurrahman - 31.03.2014
esselamun aleykum- Arçelik 4120 f makinamın bekle tuşu devamlı yanıyor makinanın hicbir dügmesi calışmıyor resetde atamıyorum acaba sorun nedir bilen varsa yardımcı olursanız memmun olurum şimdiden teşekkürler.
MURAT - 11.05.2014
3340 f çamaşır makinam var çalışdırdım ama durmuyor hbele dönüyor yardımcı olursanız sevinirım saygılar
poyraz - 12.05.2014
Ön yıkama düğme ışığı yanıp sönüyor ve makine çalışmıyor ne yapabilirim
murat - 06.06.2014
3340 çamaşır makinem su almıyor su sesi geliyor detarjan gözüne su gelmiyor sorun ne olabilir
murat - 06.06.2014
makine su almıyor ama su sesi geliyor ama su gelmiyor napabilirim
hasan - 03.07.2014
selamlar 2006 model arçelik 3340f çamaşır makinam var makinenin sadece kapak açma düğmesinin ışığı yanıyo diğer lambalar yanmıyo ne yapmam gerekiyo cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler..
selma - 27.07.2014
arçelik 3650 ft çamaşır makinem var ön yıkama ışığı sürekli yanıp sönüyor yıkama yapamıyorum ne yapabilirim yardım edermisiniz
hakan - 06.08.2014
çamasır makınem su almıyor ne yapa bılırım? tesekurler ıyı çalısmalar
Özlem - 13.08.2014
merhaba arçelik dijital makinemin bütün ışıkları yanıyor sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
gökhan - 17.08.2014
Merhabalar 3340 f tipi çamşır makinemizin bütün ışıkları yanıyor fakat bir tık sesi geliyor ve makine devreye geçmiyor pamuklu 60 derecede ayarlı degistiriyoruz hic faaliyet yok simdiden tesekkurler
kemal - 22.08.2014
Merhaba arçelik çamaşır makinem3650 f dir ana yikama lambasi yanıp sönüyor baska bir işlem yapmiyor ne yapabilirim. ..
sevket - 20.09.2014
Camasir makinamin baslat tusuna basiyorum baslamiyo sadece kapagin isisgi yaniyo yikamaya baslamiyo bana bir yardimci olursaniz sevinirim
ayhan - 20.09.2014
arçelik 3340f çamaşır makinam var ön yıkama ışığı yanıp sönüyor ve makine çalışmıyor acil cvp lütfen
ebru - 22.09.2014
arcelik 3340f camasır makinem var kapak açma ısıgı 400 sıkma devir ışığı anayıkama durulama yumuşatma ve sıkma ışığı yanıyor fakat makine çalışmıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
İzin verilen html etiketler (tag): <p><div><b><strong><i><u><del><hr><sup><sub><br>